Na czym polega przegląd systemu ppoż?
Jednym ze skuteczniejszych zabezpieczeń przed pożarem są systemy przeciwpożarowe. Jednak nawet najlepiej zaprojektowany system nic nie da, jeśli nie będzie on regularnie konserwowany. Jak często powinno przeprowadzać się przeglądy przeciwpożarowe? Jakie czynności wchodzą w zakres takiej procedury? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Jak wyglądają przeglądy systemów przeciwpożarowych?
System przeciwpożarowy to podstawowa ochrona przed przykrymi skutkami pożaru. Znajduje on zastosowanie w różnego rodzaju obiektach budowlanych i składa się z takich elementów jak:
czujniki dymu,
centrala sterująca,
instalacje tryskaczowe,
instalacje oddymiania,
systemy ostrzegawcze,
znaki i oświetlenie ewakuacyjne.
Jak widać, są to dość rozbudowane systemy, a ich poszczególne elementy muszą ze sobą ściśle współpracować. To właśnie dlatego regularne kontrole ich stanu technicznego są tak istotne. Podczas przeglądów przeciwpożarowych sprawdza się aktualność wszystkich urządzeń wchodzących w skład instalacji. Diagnozuje je się również pod kątem wystąpienia usterek lub wad produktu. Przeglądy obejmują kontrolę nie tylko urządzeń bezpośrednio odpowiedzialnych za wykrywanie i gaszenie pożaru, ale również innych istotnych elementów. Konserwator ma obowiązek sprawdzić stan drzwi i bram przeciwpożarowych, a także sygnalizacji ewakuacyjnej. Istotny jest również pomiar instalacji elektrycznych i parametrów sieci hydrantowych. Na koniec przeglądu sporządza się raport, w którym notowane są ewentualne odstępstwa od obowiązujących przepisów.
Jak często przeprowadza się przegląd przeciwpożarowy?
Szukasz firmy, która zajmuje się kompleksowym serwisem oraz przeglądami technicznymi instalacji przeciwpożarowych? Koniecznie zapoznaj się z ofertą Pirotoks z Katowic. Firma ma już blisko 30-letnie doświadczenie gwarantujące najwyższą jakość oferowanych usług. Według norm prawnych o przegląd techniczny systemu przeciwpożarowego musisz zadbać przynajmniej raz w roku. Mimo wszystko warto zastanowić się nad nieco częstszym przeprowadzaniem takich prac. Szczególnie ważne będzie to w przypadku obiektów o wysokim zagrożeniu pożarowym. O regularny przegląd powinny zadbać przede wszystkim budynki użyteczności publicznej oraz zakłady przemysłowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana