O czym należy pamiętać, planując przemysłową instalację chłodniczą?
Specjalistyczne chłodnicze instalacje przemysłowe to podstawa każdej firmy, zajmującej się procesami technologicznymi i spożywczymi. Niezawodne, spójne, wydajne maszyny muszą zostać odpowiednio umiejscowione oraz zaprojektowane, zaprogramowane. Jak poprawnie planować przemysłową instalację chłodniczą? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Budowa przemysłowych instalacji chłodniczych
W skład przemysłowych instalacji chłodniczych wchodzą m.in. sprężarki (odpowiadające za kompresję i zwiększanie ciśnienie czynnika chłodzącego), chłodnice (odpowiedzialne za kondensację pary wodnej), wentylatory (regulujące temperaturę pracy całego systemu), skraplacze (odprowadzają ciepło do otoczenia), rurociągi (transportujące czynnik chłodzący) oraz przyrządy kontrolne, pomiarowe. Projektanci instalacji nie mogą także zapomnieć o czynnikach chłodzących – amoniaku, dwutlenku węgla lub węglowodorów.
W przemysłowym systemie chłodniczym muszą zostać zachowane optymalne warunki, a także należy przeprowadzać regularną inspekcję agregatów chłodniczych.
Jak wygląda projekt instalacji chłodniczej?
Nie ma uniwersalnego sposobu tworzenia projektów przemysłowych instalacji chłodniczych. Dokumentacja techniczna jest inna dla każdego przedsiębiorstwa. Niezależnie od instytucji bardzo ważna jest uprzednia dokładna analiza specyfiki konkretnej firmy oraz rzeczywistych potrzeb przedsiębiorstwa.
Praca nad projektem rozpoczyna się dopiero po szczegółowym i dokładnym zapoznaniu z charakterem funkcjonowania danej produkcji, zakładu. Projekt instalacji chłodniczej powinna wykonać firma, która świadczy nie tylko takie usługi, ale i możliwość montażu sprzętu, inspekcję agregatów chłodniczych czy serwis urządzeń. Firma Probon pomaga wdrożyć najwydajniejsze rozwiązania chłodnicze u swoich klientów – przedsiębiorców. To sprawdzony wykonawca, który bezproblemowo zrealizuje nowoczesne i zaawansowane projekty z dziedziny wentylacji przemysłowej i chłodnictwa.
Dlaczego projekt przemysłowej instalacji chłodniczej jest tak ważny?
Projekt umożliwia stworzenie kompleksowego systemu chłodniczego w danym przedsiębiorstwie i zachowanie ciągłości procesu produkcyjnego. Etap przygotowań przed dokumentacją natomiast (czyli zapoznanie się z procesem produkcji w danej firmie) umożliwia fachowcom ustalenie optymalnego, dopasowanego rozwiązania – wybór najlepszych i idealnie wpasowanych urządzeń z dobrymi parametrami.
Warto wybierać najnowocześniejsze technologie i zaawansowane, wydajne, ekologiczne rozwiązania, ponieważ wspierają one oszczędzanie energii, co następuje w rezultacie, niższe koszty eksploatacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana