Wykorzystanie laserów w ochronie zewnętrznej
Czujniki ruchu stanowią podstawowy element systemów zabezpieczenia nieruchomości. Ich działanie może opierać się na różnych technologiach, ale z pewnością do najpopularniejszych należy współcześnie podczerwona wiązka laserowa. Stosowana w ochronie zewnętrznej zarówno wielkopowierzchniowych obiektów, jak i prywatnych posesji, pozwala na wykrycie intruzów, zanim dokonają włamania do budynku.
Gdzie instaluje się czujniki laserowe?
– Czujniki ruchu oparte na działaniu podczerwonej wiązki laserowej cechują się wyjątkową uniwersalnością, dlatego sprawdzą się zarówno w systemach ochrony wewnętrznej, jak i zewnętrznej – tłumaczy przedstawiciel firmy ATLine, specjalizującej się w projektowaniu systemów alarmowych i systemów ochrony obwodowej.
Laserowe czujniki ruchu wykorzystuje się do zabezpieczenia balkonów i tarasów, witryn sklepowych i okien, furtek i bram, a także przestrzeni nad ogrodzeniami. Sprawdzają się one zarówno w ochronie zewnętrznej domów jednorodzinnych, jak i wielkopowierzchniowych zakładów przemysłowych, gmachów instytucji publicznych oraz obiektów o znaczeniu strategicznym. W przypadku tych ostatnich, wymagających szczególnie zaawansowanej ochrony, czujniki laserowe wykorzystuje się często obok zabezpieczeń innego typu, np. czujek mikrofalowych.
Jak działają nowoczesne czujniki laserowe?
Czujniki laserowe składają się z nadajnika, detektora oraz mikroprocesora sterującego. Sygnał przesyłany z nadajnika analizowany jest na bieżąco i porównywany do sygnału docierającego wcześniej. Pojawienie się różnicy oznacza, że wiązka laserowa przerwana została przez obcy obiekt. Nie w każdym przypadku wywołuje to jednak uruchomienie alarmu. Specjalnie zaprogramowany mikroprocesor jest w stanie określić nie tylko dokładną lokalizację obiektu zakłócającego sygnał, ale także jego rozmiar oraz prędkość, z jaką się on porusza. Dzięki temu odróżnia sytuację, w której rzeczywiście dojść może do próby włamania, od pojawienia się ptaka czy innego niewielkiego zwierzęcia. Umożliwia to uniknięcie fałszywych alarmów.
O popularności czujników laserowych decydują również pozostałe ich atuty. Urządzenia te są bowiem niewielkie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, a do tego łatwe w instalacji i obsłudze. Warto również wspomnieć, że bezprzewodowe modele czujników, wyposażone w baterie słoneczne i akumulatory, mogą działać nieprzerwanie nawet przez dwa miesiące.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana