Z jakich elementów powinien składać się dobrze zaprojektowany system wideokonferencyjny?
System wideokonferencyjny umożliwia firmom swobodę komunikacji. Właściwie zaprojektowany pozwala poczuć się uczestnikom, jakby siedzieli razem przy jednym stole. Dobra wymiana informacji to podstawa dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza działających w strukturach globalnych i rozproszonych. Jakie są zatem najważniejsze elementy systemu wideokonferencyjnego?
Jakie wymagania powinien spełniać system do wideokonferencji?
System wideokonferencyjny to podstawa sprawnej komunikacji pomiędzy pracownikami, partnerami biznesowymi oraz klientami. Nowoczesne technologie umożliwiają prowadzenie spotkań, narad i konferencji praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. W tym kontekście niezwykle istotna jest jakość sprzętu, która przekłada się na sprawny sposób porozumiewanie się. Ważne jest także bezpieczeństwo w odniesieniu do kontroli dostępu do spotkania online, a także elastyczność, czyli możliwość udziału za pośrednictwem różnych urządzeń i dowolnych aplikacji. Wiodącym dostawcą system wideokonferencyjnych jest dystrybutor usług multimedialnych AVI Media. Wdrożenie unikatowych rozwiązań ściśle dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa umożliwia tylko sprzęt najwyższej jakości, dostarczany przez najlepszych producentów.
Kluczowe elementy systemu wideokonferencyjnego
Tak naprawdę budowa systemu wideokonferencji zależna jest od tego, czy będzie on stosowany w sali przeznaczonej dla kilku, czy dla kilkunastu osób. Niemniej jednak kluczowymi elementami każdego systemu są kamera, ekran i mikrofon, które muszą być zintegrowane z obsługiwanym oprogramowaniem. Dobrej jakości kamera umożliwia regulowanie obrazu i dobór trybu prac. Kamera powinna być ulokowana w takim miejscu, aby objąć wszystkich uczestników konferencji, a przy okazalszych salach najlepiej sprawdzają się modele szerokokątne. Istotne jest również zastosowanie rozwiązań, które umożliwią prawidłowe przesyłanie i odbieranie dźwięku.
Kluczowym elementem bardziej zaawansowanych systemów jest mostek, którego zadaniem jest miksowanie głosu, obrazu i danych. Możliwe jest w ten sposób prowadzenie różnych trybów dyskusji. Kolejnym urządzeniem jest gateaway, dzięki któremu dostępne są połączenia pomiędzy terminalami podpiętymi do różnych sieci oraz gatekeeper, który pełni kilka istotnych funkcji. Przypisuje uczestnikom krótki numer telefoniczny, sprawuje nadzór nad połączeniami oraz zabezpiecza przed przeciążeniami sieci. Ostatnim kluczowym elementem jest system zarządzania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana