Czym charakteryzują się żarówki kierunkowskazów?
Żarówki kierunkowskazów mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają w odpowiednim czasie zasygnalizować konieczność skrętu w prawo lub w lewo. W efekcie inni uczestnicy ruchu drogowego mogą w porę zahamować. Czym się wyróżniają żarówki do kierunkowskazów i jakie mają zalety?
Jak wybrać dobrą żarówkę kierunkowskazu?
Przed zakupem żarówki do kierunkowskazu należy sprawdzić, jaki rodzaj trzonka jest potrzebny. Niektóre z nich (szczególnie nowsze modele samochodów) mogą wymagać zastosowania żarówki z trzonkiem wciskanym – a nie wkręcanym. Aby mieć pewność, że kupi się dobry rodzaj produktu, warto wyszukać informacji o oświetleniu w instrukcji obsługi pojazdu lub skontaktować się ze sklepem sprzedającym taki asortyment. Hurtownia motoryzacyjna S-auto oferuje wyłącznie sprawdzone żarówki kierunkowskazów od takich marek, jak Bosch czy Osram. Można je zamontować w każdej części auta: z przodu, z tyłu i z boku.
Jaką rolę pełnią żarówki kierunkowskazów?
Mają bardzo ważne zadanie – sygnalizują zmianę kierunku poruszania się auta oraz zmianę pasa ruchu. Warto pamiętać, że produkty te nie są przeznaczone dla kierowcy, ale dla innych uczestników ruchu drogowego. Migacz pozwala poinformować innych kierujących i pieszych o zamiarach kierowcy na drodze. Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierowca pojazdu jest zobowiązany do tego, aby zawczasu i wyraźnie zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, a także zaprzestać sygnalizowania zaraz po wykonania manewru. Żarówki kierunkowskazów LED, aby spełniały swoje zadanie, muszą być jednak uruchomione odpowiednio wcześnie. Przeprowadzone badania pokazały, że kierunkowskaz musi mignąć minimum 3 razy, zanim rozpocznie się wykonywanie manewru.
Od kiedy stosuje się żarówki kierunkowskazów?
Początkowo auta nie były wyposażone w kierunkowskazy. W latach 20 XX wieku w Europie i Stanach Zjednoczonych liczba aut gwałtownie wzrosła, przyczyniając się do większej ilości wypadków na drodze. Dlatego największe koncerny motoryzacyjne wypracowały pierwowzór kierunkowskazu w formie ramienia z lampą, które, wysuwając się z karoserii, sygnalizowało kierunek jazdy. Kierunkowskaz w obecnej formie migowej z żarówką w środku wprowadzono dopiero w 1951 roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana