Techniki umieszczania kabli światłowodowych w rurach osłonowych
Rury osłonowe to element, który jest niezbędny przy budowie jakiejkolwiek instalacji podziemnej. Stanowią ochronę w przypadku kładzenia kabli elektrycznych, jak również tych światłowodowych. Ich rolą jest zabezpieczenie okablowanie przed działaniem warunków zewnętrznych, w tym przypadku głównie przed wilgocią i zanieczyszczeniami gruntowymi. W jaki sposób układa się w nich światłowody?
Jakie są funkcje rur osłonowych?
Rury osłonowe, jak można się spodziewać po samej nazwie, służą do ochrony elementów okablowania, które przeważnie biegnie pod ziemią. Standardowo stosowane są w sektorze energetycznym, gdzie ochraniają wiązki kabli przed działaniem warunków środowiskowych. Bardzo często używa się ich też w telekomunikacji. Wraz z postępem technicznym, rola rur osłonowych wzrosła. Po powstaniu techniki światłowodowej nastała potrzeba ochrony kabli pracujących w tej technologii. Świetnie do tego nadają się rury osłonowe, zbudowane z różnych materiałów.
Firmy, takie jak Boka Tech, których profilem działalności jest kładzenie światłowodu, z reguły korzystają z rozwiązań polegających na umieszczaniu przewodu w rurce ochraniającej.
Same rury można podzielić na różne rodzaje w zależności od tego, z jakiego materiału zostały zrobione. Przeważnie wykonane są one z PCV lub innych tworzyw sztucznych, na przykład z polipropylenu. Zaletami takich materiałów są odporność na działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur, wytrzymałość na obciążenia i odkształcanie. Rury takie mogą być dowolnie wyginane i dopasowywane do przebiegu kabli. Mają różny przekrój, a w przypadku obudowy światłowodów, powinny mieć dwa razy większy przekrój od kabla.
Techniki układania kabla światłowodowego
Stosowane od dawna techniki, które miały na celu montowanie sieci światłowodowej, polegały na układaniu kabla bezpośrednio na ziemi albo w sąsiedztwie istniejących już przewodów umieszczonych uprzednio w rurach osłonowych. Nie obywało się to jednak bez problemów z jakością przesyłanych danych. Kładzenie ręcznie kabla światłowodowego w rurach osłonowych również dawało efekt daleki od ideału, albowiem tego typu kabel jest konstrukcją bardzo wrażliwą nawet na delikatne uszkodzenia mechaniczne.
Dopiero technika wdmuchiwania kabla światłowodowego do rury osłonowej przyniosła satysfakcjonujące efekty. Umieszczanie kabla może się odbywać na trzy sposoby, czyli poprzez transportowanie go za pomocą sprężonego powietrza, wsuwanie kabla z pomocą podajnika mechanicznego czy transportowanie z pomocą wody.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana